Bal caritabil Rotary 2015

Club Rotary Baia Mare 2005 si Club Rotary Baia Mare organizeaza vineri 15 mai 2015 , ora 18,30 la Restaurant Carpati Baia Mare, Balul caritabil anual cu tema "Academia naturii , farmecul plei air-ului baimarean;"
2015-05-15

BAL CARITABIL ROTARY 2015

Rotary Club Baia Mare 2005 şi Rotary Club Baia Mare ,organizează vineri, 15 mai 2015, ora 18.30, la Restaurantul "Carpaţi", din Baia Mare, balul caritabil "Academia naturii - Farmecul plein-air-ului în pictura băimăreană".

Invitaţi: Paula Seling, Grupul "Iza" şi soprana Natalia Buciuman.

În cadrul evenimentului se va organiza o licitaţie de tablouri ale unor cunoscuţi artişti plastici băimăreni.

Participanţii la bal vor sprijini astfel organizarea, în perioada 1-9 octombrie 2015, a unui Atelier de pictură „en plein-air”, a studenţilor de la Arte Plastice - Pictură din cadrul Centrului Universitar Nord Baia Mare, eveniment prilejuit de împlinirea, la 1 octombrie, a 15 ani de la înfiinţarea învăţămîntului academic de artă din Baia Mare.

Proiectul vizează cîteva direcţii de cercetare şi studiu:
• Structuri tipologice şi modele estetice în pictura de peisaj în plein-air
• Studenţii băimăreni de la Arte Plastice cu şevaletul pe urmele pictorilor de altă dată
• Spaţiul spiritual al Maramureşului în Muzeul Satului din Baia Mare.

De asemenea, prin sprijinul financiar al participanţilor la bal se va organiza o expoziţie cu lucrările de pictură realizate în cadrul Atelierului, în Salonul Artelor de la Biblioteca Judeţeană "Petre Dulfu", iar cei 20 de studenţi, din cadrul programului de licenţă şi masterat, acreditat cu susţinerea Rotary Club Baia Mare 2005, vor fi sprijiniţi şi încurajaţi în activitatea profesională şi artistică, asigurîndu-li-se materialele necesare dar şi premii şi diplome de participare.

informatii suplimentare: rotarybaiamare2005@gmail.com