Intalnire cu reprezetantul Rotary Club Kosice

2012-09-10

Luni, 10 septembrie, Rotary Club Baia Mare 2005 l-a avut ca oaspete pe Robert Matejovic, redactor şef al revistei Dimenzie din Kosice, Slovacia, un extrem de activ membru al mişcării rotariene din Districtul 2240 Cehia şi Slovacia.

Presedinte fondator a două cluburi Rotary, preşedinte al Rotary Club Kosice Classic la înfiinţare, club în care activează actualmente, presedintele comitetului ICC Slovacia-Ucraina, Robert a prezentat gazdelor băimărene proiectele în care clubul său este angrenat, dintre care principalul vizează persoanele cu autism.

Vizita lui Robert vizează definitivarea preparativelor pentru semnarea, în cursul acestei toamne, la Baia Mare, a unui acord de infratire între Rotary Club Baia Mare 2005 şi Rotary Club Kosice Classic, din perspectiva realizării unor proiecte comune, precum cele care încurajează schimburile de tineri între cele două ţări.

In cursul zilei de 11 septembrie, Robert Matejovic s-a intilnit cu dl. subprefect Pamfil Bercean precum si cu dl. primar Catalin Chereches, care a facut o invitatie primarului orasului Kosice de a vizita Baia Mare, in vederea infratirii celor doua orase, Kosice fiind desemnata capitala culturala europeana in anul 2013.

Cornel Cusner , presedinte 2012-2013 ,  Rotary Club Baia Mare 2005