Promenada inimilor - Rotary inimia mea

2017-10-01

In weekendul 30 Septembrie - 1 Octombrie, s-a desfășurat a 7-a ediție a Promenadei inimilor in Parcul Municipal Regina Maria dedicat sănătății inimii. Organizatorii, rotarieni ai cluburilor băimărene au distribuit materiale informative despre importanta mișcării in menținerea unei inimi sănătoase si reguli de urmat pentru o viața îndelungata. In acest an comunitatea băimăreană a răspuns chemării rotarienilor de a participa la eveniment, cca 400 de persoane parcurgând traseul de 10000 de pași marcat de plăcuțele iindicatoare prin fata bisericii romano catolice. Cea mai vârstnică participanta a fost o doamna de 89 de ani, respectiv un bărbat de 87 de ani, iar cel mai tânăr un copilaș de 3 luni ieșit la plimbare cu bunicii. La finalul acțiunii de duminica după amiaza între 15.30 si 16.00 s-a desfășurat marșul comun cu membri rotarieni de la cele doua cluburi băimărene, membri ai clubului Rotaract si Interact din Baia Mare, care s-a aliniat la mișcarea rotariana naționala fiind al 16-a club participant la Ziua mondiala a inimii la nivelul Districtului 2241 Romania si Republica Moldova.