Saptamana Inimii

Noi ne-am pus inima la treaba! Tu ce faci?
2013-09-29

Cluburile Rotary din Baia Mare, impreuna cu Fundatia Romana a Inimii si Societatea Romana de Cardiologie lanseaza duminica, 29 septembrie, programul „Promenada Inimilor”. Proiectul are ca obiective constientizarea locuitorilor municipiului Baia Mare asupra importantei miscarii zilnice, ca parte a preventiei cardiovasculare si incurajarea persoanelor de toate varstele sa faca miscare.

Proiectul propune un traseu pentru promenada („Promenada Inimilor”) in lungime de 3,3 km, situat in zona Parcului Municipal Regina Maria, usor de parcurs si accesibil pe tot parcursul anului. Traseul va fi marcat/inscriptionat in asa fel incat sa ofere locuitorilor municipiului suficiente argumente pentru a parcurge zilnic, pe jos, cel putin cei 3,3 km ai traseului.

Inaugurarea „Promenadei Inimilor” va avea loc duminica, 29 septembrie, la ora 15.00, in Parcul Municipal, intrarea de pe str. Victoriei. In ideea miscarii pentru sanatate, pe traseul „Promenadei Inimilor", Cluburile Rotary din Baia Mare organizeaza in luni, 30 septembrie, ora 12, o alergare pe distanta de 42,195 km (maraton).

“La fiecare 30 de minute, un roman face infarct miocardic. Unul din trei romani sufera de hipertensiune arteriala. Sapte milioane de romani sufera de una dintre manifestarile generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar miscarea zilnica este elementul central al optimizarii modului nostru de viata. Noi ne-am pus inima la treaba. Tu ce faci?”, spune prof. dr. Dan Gaita, presedintele Fundatiei Romane a Inimii.

Fundatia Romana a Inimii, in parteneriat cu Cluburile Rotary, organizeaza „Ziua Mondiala a Inimii” in 25 de orase din Romania (in colaborare cu Republica Moldova).

Ziua mondiala a inimii

Saptamana inimii